Младинките во група со Германија за пласман на СП 2018 (У20)

0
27
views
Младинки ракомет Македонија
loading...

Женската младинска ракометна репрезентација на Македонија (У20) во квалификациите за СП 2018 (У20) во Унгарија ќе игра во Групата 4, заедно со селекциите на Германија, Исланд и на Литванија.

Со денешната ждрепка во Виена беа одредени седумте европски квалификациски групи. Квалифиакциските натпревари ќе се одиграат од 23 до 25 мај 2018 година, а домаќините на групите ќе бидат дополнително одредени.

Од групите 1 и 2 пласман на СП ќе обезбедат првите две репрезентации, а од останатите квaлификациски групи, меѓу кои и групата 4 во која ќе игра Македонија, место на СП 2018 обезбедуваат само првопласираните репрезентации.

Директен пласман на СП имаат Франција, Русија и Данска, првите три репрезентации на ЕП 2017 (У19) и Унгарија како домаќин на шампионатот.

Светското првенство за ракометарки до 20 години ќе се одржи од 1 до 15 јули 2018 година во Унгарија.

DEUTSCH

Loading...