Германија со најуспешни Зимски олимписки игри во историјата

0
42
views
Deutschland Flagge
loading...

Германија ги забележува своите најуспешни Зимски олимписки игри во својата историја во Пјонгчанг.

Винценц Гајгер, Фабијан Рисле, Ерик Френцел и Јоханес Ридзек денес ја освоија тимската трка во ски-нордиска комбинација од големата скокалница и го донесоа 13-тото злато за Бундестимот, со што „панцирите“ го подобрија досегашното врвно достигнување од 12 титули од Солт Лејк Сити 2012.

Норвешка исто така има 13 златни одличја во Пјонгчанг досега, откако двете земји се доближија максимално до рекордот од 14 златни медали на Канада од Игрите во Ванкувер 2010.

Loading...