Квалификации СП 2018: Германија продолжува со победите

0
90
views
Deutsche Nationalelf
loading...

Фудбалската репрезентација на Германија продолува со максималниот учинок во квалификациите за Светското првенство 2018 откако синоќа како гостин ја совлада Чешка со 2:1.

Германија ја порази Чешка со 2:1 како гостин во квалификациите за СП 2018 во меч од групата Ц, одигран на „Еден арена“ во Прага.

Бундестимот започна многу силно и рано поведе преку Тим Вернер, кој доби прекрасен пад од Месут Озил. Момчињата на Јоаким Лев ја задржаа предноста на паузата, но не успеаја да го удвојат своето водство.

По паузата, Чесите го засилија темпото и се држеа многу подобро на теренот. Во 78-та минута, Владимир Дарида ги исправи гледачите на нозе со одличен шут од голема далечина, постигнувајќи гол со помош на пречката.

Десет минути подоцна, гостинската екипа се врати во водство. Матс Хаммелс го пресретна мекото центрирање на Тони Крос и ја испрати топката во горниот десен агол.

Со тоа Германија ја забележа седмата последователна победа и има 21 поен. Чешка е на третото место со девет поени, а Северна Ирска е на второ место со 16 поени.

Loading...