Германија не ја признава независноста на Каталонија

0
39
views
loading...

Германија ја поддржува шпанската Влада и нема да ја признае независноста што денеска ја прогласи каталонскиот парламент, изјави портпаролот на германската Влада Штефан Зајберт.

Според него, Берлин е загрижен поради ескалацијата на случувањата во Шпанија, напоменувајќи дека едностраното прогласување независност „ги прекршува принципите на суверенитетот и територијалниот интегритет на Шпанија“.

– Германската Влада не познава таква декларација на независност. Берлин ја поддржува јасната позиција на шпанскиот премиер Маријано Рахој во неговите заложби да го врати мирот и редот. Се надеваме дека сите вклучени страни ќе ги искористат можностите за дијалог и деескалација, рече Зајберт.

Краток превод:

Deutschland erkennt Unabhängigkeit von Katalonien nicht an

Deutschland unterstützt die spanische Regierung und wird die Unabhängigkeit Kataloniens nicht anerkennen, welche das katalonische Parlament ausrief. Laut mazedonische Medien sagte Regierungssprecher Steffen Seibert: „Die Bundesregierung erkennt keine solche Deklaration zur Unabhängigkeit an. Die BRD unterstützt die klare Position des spanischen Premierministers.“

Loading...